MEGSZŰNT A REHABILITÁCIÓS ÉS ROKKANTSÁGI ELLÁTÁSOK MELLETTI MUNKAVÉGZÉS KERESETI KORLÁTOZÁSA

2021. január 1-jétől lépett hatályba az a jogszabályváltozás, amely megszüntette a megváltozott munkaképességű személyek ellátásában részesülők munkavégzés melletti kereseti korlátozására vonatkozó rendelkezést.


Ennek értelmében a rehabilitációs és rokkantsági ellátás folyósítása mellett bármilyen összegű jövedelmet lehet szerezni.

A jogszabályváltozás a rokkantsági ellátásban részesülők keresőtevékenységgel kapcsolatos értesítési kötelezettségét is megszüntette, azonban a rehabilitációs ellátásban részesülők továbbra is értesítésre kötelezettek a munkaviszonyra tekintettel, de jövedelem összeg igazolása nélkül.


További tájékoztató letölthető az alábbi linkre kattintva:

 Kormányhivatal

A megváltozott Jogszabály elérési útvonala a következő:

Megváltozott munkaképességen alapuló ellátások → Ellátásban részesülők állapotváltozás bejelentése nyilatkozatok →Tájékoztatás keresti korlát megszűnéséről 2021

EULAR Állásfoglalása a SARS-CoV-2 vakcinációról

Az Európai Reumaliga (EULAR) 2020. decemberi állásfoglalása a SARS-CoV-2 vakcinációról

 

A COVID-19 járvány súlyosan befolyásolta az élet minden területét 2020-ban. Ez a járvány a reumatológiai kórképekben szenvedő betegeket is érintette, és hatással volt a számukra nyújtott ellátásra. A védőoltások fejlesztésével a jövő fényesebbé válhat. Az oltás lehetősége azonban sok kérdést is felvet, különösen a gyulladásos reumatológiai kórképekben szenvedő illetve az immunrendszert befolyásoló gyógyszerekkel kezelt betegek esetében. E kérdések megválaszolására az EULAR munkacsoportot hozott létre betegekből, egészségügyi szakdolgozókból és a szakterületen jártas reumatológusokból, amely az alábbi állásfoglalást fogalmazta meg.

Ez a dokumentum a jelenleg rendelkezésre álló ismereteken alapul. Az EULAR tisztában van azzal, hogy jelenleg még nem állnak rendelkezésre konkrét adatok az újonnan megjelenő COVID-19 elleni vakcinák teljesítményéről reumatológiai kórképekben szenvedő illetve az immunrendszert befolyásoló gyógyszerekkel kezelt betegekben. A következő hónapokban arra számítunk, hogy még több releváns információ kerül napvilágra. Amikor Ön elolvassa ezt az állásfoglalást, kérjük, vegye figyelembe, hogy ezt a szöveget minden alkalommal frissíteni kell, amikor új információ válik elérhetővé.

A nemzeti oltási programokban általában többféle vakcinát használnak. Minden olyan vakcina, amelyet a COVID-19 megelőzésére fejlesztenek, nem élő vakcinák. Ezek nem okozhatnak Önnél vírusos betegséget, nem viszik át Önre fertőzést és nem változtatják meg az Ön genetikai állományát sem. Ezek a vakcinák biztonságosan alkalmazhatók reumatológiai betegeknél és olyanoknál is, akik az immunrendszert befolyásoló gyógyszereket kapnak. Bizonyított, hogy más, nem élő vakcinák is jól működnek immunszupprimált betegekben. Még egyértelműbben fogalmazva: semmi okunk arra, hogy ezeket a vakcinákat megvonjuk a reumatológiai, különösen az immunrendszert befolyásoló gyógyszerekkel kezelt betegektől.

Az EU-ban a következő SARS-CoV-2 vakcinák vannak a fejlesztés előrehaladott fázisában: mRNS (hírvivő RNS) vakcinák (pl. a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinái), adjuváns fehérje vakcinák (pl. Novavax vakcina) és nem osztódó vektor vakcinák (pl. Astra-Zeneca és Janssen vakcinák).

A védőoltást lehetőleg akkor kell alkalmazni, amikor a reumatológiai betegség nyugalmi fázisban van. Előre tervezett immunszuppresszív kezelés előtt javasolt oltani, ha ez megvalósítható. De természetesen ez nem mindig lehetséges. Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha az immunszuppresszió mértéke alacsony. Ezzel együtt az alapbetegség fellángolásának kockázata reális, ezért nem ajánlott csökkenteni a gyógyszeres kezelést.

Természetesen bizonyos esetekben kezelőorvosa a fentiektől eltérő döntéseket is hozhat az Ön állapota és/vagy az alkalmazott immungátló gyógyszerek alapján. Amennyiben kétség merül fel, forduljon reumatológusához.

A SARS-CoV-2 védőoltástól függetlenül reumatológiai illetve az immunrendszert befolyásoló gyógyszerekkel kezelt betegeknél nagyon ajánlott a Pneumococcus és Influenza elleni oltás is.


A betegek gyakran feltett kérdései:

  • Beoltassam magam a SARS-CoV-2 fertőzés ellen? Mindenkinek javasolt a védőoltás a COVID-19 ellen.

  • Sürgős, hogy beoltassam magam? Az egyes országoknak teljesen más szabályaik vannak. Sokország jelenleg ebben a pillanatban az időseket, egészségügyi dolgozókat, valamint az idősotthonok lakóit és személyzetét helyezik a lista élére.

  • Melyik számomra a legjobb vakcina? Jelenleg még túl korai lenne erről nyilatkozni; általánosságban bármelyik vakcinával jobb oltani, mint egyáltalán nem oltani.

  • Átestem a COVID-19 betegségen és meggyógyultam, szükséges-e oltást kapnom? Jelenleg erre nézve nincs adatunk, de a COVID-19 utáni oltás biztonságosnak tekinthető, és potenciálisan védelmet nyújt a további fertőzés ellen.

  • Kaphatok-e oltást, ha reuma-elleni vagy immungátló gyógyszereket szedek? Igen, kaphat. Talán az egyetlen kivétel a rituximab. Amennyiben Ön ezt a szert kapja, forduljon kezelőorvosához.

  • Zavarják-e az oltások az antireumatikus gyógyszeres kezelésemet?

  • Kivel konzultáljak az oltás előtt: a háziorvosommal vagy reumatológusommal? Ha az alapbetegségével összefüggő konkrét kérdése van, akkor a reumatológushoz forduljon.

  • Milyen adatok szükségesek a helyes döntéshez? Az alapbetegség-aktivitás, a gyógyszeres kezelés és az esetleges társbetegségek ismerete.

  • Mi a helyzet a vakcinák mellékhatásaival? Jelenleg még nehéz konkrét választ adni, de a fent említett, részletesen vizsgált vakcinák rendkívül biztonságosak, mellékhatásaik összevethetők az influenza elleni oltásokkal.

  • Mit tegyek a reumatológiai alapbetegségem fellángolása esetén? Forduljon reumatológusához.

  • Ha súlyos mellékhatások jelentkeznek? Ez nem valószínű, de forduljon a reumatológushoz.

  • Aktiválhatja az oltás a reumatológiai betegségemet? Ez nem valószínű, de erre nézve még nincs elég tapasztalatunk.

  • Szükségem lesz-e a COVID-19 védőoltásra évente, mint más oltások, például influenza esetén? Valószínűleg igen.

  • Mi a helyzet a hosszú távú mellékhatásokkal? Ma még erre nem tudunk határozott választ adni, de eddig a tesztelt vakcinák rendkívül biztonságosak.

  • Jobban ki vagyok téve a COVID-19 betegség kockázatának, mint mások? Nem, nincs bizonyíték arra, hogy a reumatológiai betegségekben szenvedő betegeknél magasabb lenne a vírusos betegség kialakulásának kockázata.

  • Fenyeget az, hogy bennem a COVID-19 súlyosabb formája alakul ki? Nem magától a reumatológiai alapbetegségtől, de mint mindenkiben, akiben súlyos belső szervi károsodás (például veseelégtelenség, súlyos légzési elégtelenség) alakul ki, a kockázat magasabb lehet.

  • A reumatológiai gyógyszereim növelik-e a súlyosabb COVID-19 betegség kockázatát? A reumatológiai kórképekben alkalmazott gyógyszerek többsége mellett nem észleltek súlyosabb vírusfertőzést. Eddig az egyetlen olyan kezelés, amelyről kimutatták, hogy a COVID-19 súlyosabb formáival jár, a napi 10mg-nál több kortikoszteroid tartós szedése vagy a rituximab kezelés.

Karácsonyi Üdvözlet!

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánunk!

Üdvözlettel,


Tóth Gábor                           Parragh Tamás
ügyvezető                             titkár

RECTE Közlemény 2020

Kedves Tagtársaink!

Egyesületünk 2020. szeptember 19.-én megtartotta 2019. évi beszámoló Közgyűlését.

A közgyűlés határozatképes volt.

Alapszabályunk szerint, az Egyesület rendes tagjainak éves tagdíjat kell fizetni. Ezért a Közgyűlés a 4/2020.(09.19.) számú határozatában a rendes tagok éves tagdíját megszavazta, melynek összege: évi 1.000.- azaz egyezer forint.

Az összeget banki átutalással lehet befizetni, az OTP Bank Nyrt.-nél vezetett 11702036-20729527 számú számlára. A közlemény rovatba kérjük a következő megjegyzést tenni: RECTE

Üdvözlettel,

Tóth Gábor                        Parragh Tibor Tamás

ügyvezető                          titkár

 

Szervezetünk az ActionCOACH Magyarország és Preiner Anna Mária üzleti coach támogatásával dolgozik céljai valóra váltásáért.

Powered by Warp Theme Framework